Budowa hali stalowej

Konstrukcje wykonywane z profili stalowych to jedna z technologii wykorzystywanych w budownictwie. Szczególnie popularne jest wykorzystanie konstrukcji stalowych do budowy hal które wykorzystuje się jako budynki dla przyszłych inwestycji w usługach, w przemyśle czy też w rolnictwie.

Projekt

Aby rozpocząć budowę hali niezbędny jest projekt. W pierwszej kolejności potrzebny jest projekt budowlany niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. Następnie, w przypadku hali o konstrukcji stalowej potrzebny jest projekt warsztatowy – na jego podstawie zostanie wykonana spawana konstrukcja stalowa. Ostatnie opracowanie to projekt wykonawczo – montażowy który jest podstawą do prawidłowego połączenia wszystkich elementów konstrukcji na budowie oraz montażu obudowy dachu oraz ścian hali.

Działka pod budowę

Chcąc wybudować halę stalową musimy dysponować odpowiednią działką budowlaną. W przypadku gdy dysponujemy działką lub też dopiero zamierzamy kupić działkę pod budowę - powinniśmy dokonać sprawdzenia działki. Sprawdzić należy między innymi:

  • stan oraz status prawny działki (np. czy działka to działka budowlana czy też rolna)
  • dostęp do mediów i drogi publicznej
  • zapisy w miejscowym planie zagospodarowania (MPZP) dotyczące działki
  • jakość gruntów – tzn. zlecić wykonanie badań gruntowych (w przypadku słabych gruntów koszty robót ziemnych oraz fundamentowych są znacząco wyższe np. konieczność wymiany gruntu)

Fundamenty

Jako fundamenty pod halę stalową najczęściej stosuje się stopy fundamentowe o przekroju kwadratu lub prostokąta. Stopy wykonuje się z betonu zbrojonego i są wylewane na budowie. Na stopach wykonuje się żelbetowe cokoły fundamentowe na których ustawia się słupy nośne konstrukcji stalowej. Pomiędzy stopami fundamentowymi wylewa się belki podwalinowe na których ustawia się elementy ścian oraz obudowy hali.

Technologia budowy – murowana czy konstrukcja stalowa ?

Na początku procesu inwestycyjnego musimy wybrać technologię w jakiej zbudujemy konstrukcję hali. W Polsce często spotykane są obiekty wykonane w technologii tradycyjnej – murowanej z cegieł ceramicznych i pustaków. Technologia tradycyjna ma sporo zwolenników i posiada sporo zalet. Budynki wykonane z pustaków ceramicznych mają dobre parametry termoizolacyjne, wysoką klasę odporności ogniowej oraz są trwałe. Realizacja budynku w technologii tradycyjnej jest jednak czasochłonna. Ponieważ hale są najczęściej budynkami pod przyszłe inwestycje wymaga się aby czas ich realizacji był jak najkrótszy a koszt budowy jak najniższy. Tutaj hala o konstrukcji stalowej wydaje się być bardzo dobrym wyborem. Dobrze wykonany projekt i odpowiednio dobrane materiały budowlane (np. płyty warstwowe) – pozwalają spełnić wysokie wymagania techniczne stawiane budynkom i sprawnie zbudować halę.

Konstrukcja nośna hali stalowej

Konstrukcja nośna jest to zespół ram stalowych stanowiących konstrukcję główną oraz zespół równie istotnych elementów drugorzędnych takich jak płatwie dachowe, rygle ścienne, tężniki. Ramy dostarczane są na budowę w częściach podzielonych na elementy wysyłkowe - słupy, rygle, belki itp. Elementy są łączone na budowie za pomocą śrub. Bardzo istotnym elementem w konstrukcjach hal stalowych są stężenia. Stężenia zapewniają sztywność przestrzenną budynku, przejmują obciążenia od wiatru i przekazują je na fundamenty. Obudowy hal konstrukcji stalowych wykonuje się najczęściej z płyt warstwowych lub z blach trapezowych mocowanych do profili zimnogiętych. W przypadku płyt warstwowych stosowanych na obudowę dachu, wymagane jest odpowiednie usztywnienie dachu za pomocą tężników.